To już dziś!

Andrzejki 2019 – wróżby, tradycje i zabawy

Fotografia poglądowa

Andrzejki to święto obchodzone co roku 29 listopada – w wigilię imienin świętego Andrzeja. Dla katolików historycznie były to ostatnie chwilę na huczną zabawę przed rozpoczynającym się adwentem. Tradycyjnie jest to też dzień, na który z wypiekami na twarzy czekały panny gotowe do zamążpójścia – andrzejkowe wróżby miały im zdradzić imię przyszłego męża. Najbardziej znanymi zabawami są chociażby lanie wosku przez dziurkę od klucza, rzucanie butem przez ramie czy obieranie jabłka. Wymyślne kształty, nieoczywiste znaki i tajemnicze przesłania to nieodzowna część tego święta.

Dziś nieco zapomniane Andrzejki są świetną okazją do dobrej zabawy – zwłaszcza, że w tym roku przypadają w piątek. Można więc nieco urozmaicić swoją codzienną rutynę i wybrać się na imprezę inspirowaną andrzejkowymi tradycjami.

Andrzejki – przysłowia i tradycje

Przysłowia są mądrością narodu – istnieje wiele powiedzonek, które odnoszą się bezpośrednio do Andrzejek. Doskonale oddają one ducha tego wyjątkowego dnia i aurę tajemniczości, którą jest on okryty:

Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze

Na matrymonialne wróżby mogą liczyć tego dnia przede wszystkim panie – panowie tradycyjny dzień wróżb mieli kilka dni wcześniej -  w dniu św. Katarzyny przypadającą 24 listopada:

Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja

Warto jednak potraktować Andrzejkowe wróżby raczej jako niewinną zabawę i okazję do spędzenia czasu w nieco innym stylu. O najciekawszych wróżbach związanych z tym dniem przeczytacie tutaj
Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO