Coś dla początkujących i nie tylko

Audacity – nagrywaj i edytuj dźwięk na wielu ścieżkach

Audacity

Dziś twórcą może zostać tak naprawdę każdy – w dobie internetu upublicznianie swoich dzieł jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nic więc dziwnego, że furorę robią programy, które pozwalają na rejestrowanie obrazu czy dźwięku w wysokiej jakości. Jednym z najpopularniejszych jest Audacity – prosty w obsłudze i darmowy program, który oparty jest na licencji GPL. Premiera programu miała miejsce w 2000 roku – przez ponad 20 lat swojego istnienia korzystały z niego miliony użytkowników na całym świecie. Obecnie program dostępny jest także w polskiej wersji językowej. Jak działa? Na co pozwala swoim użytkownikom? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie poniżej. 

Program Audacity dostępny jest na niemal wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne (Windows, macOS, Linux). Jest lekki i nie obciąża systemu. Jego intuicyjny interfejs sprawia natomiast, że jest to idealne narzędzie chociażby dla początkujących twórców.

Audacity – funkcje i możliwości

Audacity obsługuje wszystkie najpopularniejsze formaty (WAV, AIFF, FLAC, Ogg Vorbis, MP3) a także bibliotekę libsndfile oraz MIDI. Aplikacja pozwala między innymi na nagrywanie dźwięku z wielu różnych źródeł – dźwięki możemy wycinać, sklejać i kopiować. Do dyspozycji użytkownika oddane zostały też możliwości usuwania szumów i zanieczyszczeń nagrania. Manipulować możemy także prędkością czy tonem dźwięków i ścieżek. Program pozwala także na przetwarzanie kasetowych nagrań do postaci cyfrowej. Audacity to także możliwość obslugi zewnętrznych wtyczek, które rozszerzają funkcjonalność programu. Zapisane i wyedytowane nagrania możemy zapisywać w wybranym przez siebie formacie dźwiękowym. Korzystaliście już z tego programu? A może używacie innych narzędzi? Podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami w komentarzach. 

Sprawdź również inne programy dla twórców - Bandicam i Windows Movie Maker

Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO