Bezpieczny przewóz nart samochodem – o tym pamiętaj!

Dla wielu z nas wyjazd na narty często wiąże się z kilkuset kilometrową podróżą samochodem. Odpowiedni przewóz nart w samochodzie jest niezwykle istotny ze względów bezpieczeństwa. Źle zamontowane narty mogą stanowić zagrożenie, nie tylko dla pasażerów, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Niewystarczające zabezpieczenie nart może też prowadzić do ich uszkodzenia. Sprawdź, jak przewozić narty w bezpieczny sposób?

Jak przewozić narty – w kabinie czy na dachu?

Niezbyt praktycznym, ale za to tanim rozwiązaniem jest przewóz nart wewnątrz kabiny. Wiele modeli samochodów osobowych posiada specjalny otwór w tylnej kanapie. Dzięki niemu część nart znajduje się w bagażniku, a część w kabinie. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, narty powinny znaleźć się w pokrowcu. Dodatkowo powinny być zamontowane w taki sposób, aby nie poruszały się i nie uderzały o siebie w czasie jazdy. Niezabezpieczone narty bez pokrowca mogą się uszkodzić w czasie transportu. Dodatkowo mogą stanowić bardzo poważne zagrożenie w przypadku nagłego hamowania. Zasada ta dotyczy także innych elementów narciarskiego wyposażenia. Dobra torba na buty narciarskie również ochroni je w czasie transportu.

Jeśli zdecydujesz się na przewóz nart wewnątrz kabiny samochodu pamiętaj, że nie w każdym kraju jest to dozwolone. Najbardziej znanym przykładem jest tu Austria. Obowiązujące tam przepisy zakazują bowiem transportu nart wewnątrz pojazdu. Przed wyjazdem warto więc sprawdzić, jak przewozić narty w samochodzie, w kraju do którego się wybieramy.

Czy warto kupić pokrowiec na narty?

Pokrowiec na narty przyda nam się nie tylko w czasie transportu nart samochodem. Dobry pokrowiec na narty spełnia dwojaką funkcję. Po pierwsze chroni narty przed uszkodzeniami, a po drugie chroni otoczenie przed ostrymi kantami nart. W czasie jazdy samochodem pokrowiec zabezpiecza więc narty, ale również chroni tapicerkę w aucie. Zarówno długość jak i szerokość pokrowca na narty powinna być dopasowana do typu nart. Najlepiej, aby długość pokrowca była mniej więcej 5 do 10 cm większa niż nasze narty. Za duży pokrowiec narciarski sprawi, że narty będą się w nim przemieszczać w czasie transportu. Natomiast szerokość pokrowca dobieramy do typu sprzętu narciarskiego. Inny pokrowiec wybierzemy do nart biegowych, inny do deski snowboardowej, a jeszcze inny do nart zjazdowych. Kupując pokrowiec na narty warto wybrać model, w którym zmieszczą się również kije narciarskie oraz wiązania. Pokrowce na narty przydadzą się nie tylko przy przewożeniu nart w kabinie. W czasie transportu na dachu pokrowiec będzie chronił nasz sprzęt narciarski przed solą, piaskiem i błotem śniegowym.


Bagażnik dachowy do nart – jaki wybrać?

Najwygodniejszym sposobem na transport nart jest ich przewożenie na dachu. Jak można przewozić narty na dachu? Sposobów na to jest kilka, a to który wybierzemy zależy nie tylko od zasobności naszego portfela, ale również od modelu samochodu jaki posiadamy. Najpopularniejsze bagażniki do nart to:

  • Bagażnik na narty magnetyczny – to najtańsze rozwiązanie, które dodatkowo nie zajmuje dużo miejsca poza sezonem. Tego rodzaju bagażnik na narty to specjalne uchwyty montowane do metalowych części dachu samochodowego. Minusem magnetycznych bagażników na narty jest ograniczona prędkość, z jaką może się poruszać samochód. Większość tego rodzaju bagażników wymusza jazdę poniżej 130 km/h. Jest to więc raczej rozwiązanie dobre na krótkie trasy.
  • Bagażnik dachowy na relingi – to opcja nieco solidniejsza, niż bagażnik magnetyczny. Żeby skorzystać z takiego rozwiązania nasze auto musi być wyposażone w relingi. Tego rodzaju bagażnik dachowy do nart pozwala zwykle na przewożenie 6 par nart lub 4 desek snowboardowych. Niezależnie od tego, czy wybierzemy bagażnik magnetyczny, czy montowany na relingi, narty powinniśmy transportować tyłem do kierunku jazdy. Pozwoli to na zmniejszenie oporu powietrza i wytwarzanych w czasie jazdy wibracji.
  • Bagażnik dachowy typu box – przez wielu kierowców zwany potocznie trumną. Jest to co prawda rozwiązanie najdroższe, jednak najbezpieczniejsze i najwygodniejsze. Zakup takiego bagażnika dachowego na narty do wydatek od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Oprócz nart z łatwością zmieścimy tam również buty narciarskie, kije, a nawet odzież narciarską. Kolejny plusem jest to, że sprzęt narciarski będzie osłonięty przed działaniem wilgoci oraz warunków atmosferycznych. Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby taki bagażnik dachowy wykorzystać również w czasie letniego urlopu.

Pokrowce na narty oferuje każdy dobry sklep ze sprzętem narciarskim, jak Dobra Zima, a bagażników samochodowych na narty czy uchwyty na nart najlepiej szukać w specjalistycznych sklepach motoryzacyjnych.
Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO