Dieta kopenhaska - dla kogo? Co jeść na diecie? Najważniejsze informacje.

Co i rusz jest jakiś powód, aby rozpocząć dietę. Postanowienia noworoczne, sezon bikini, a czasami ukończenie kolejnego roku życia. Czasami wystarczy, że nadchodzi poniedziałek, a innym razem waga pokazała niepokojące dane na nasz temat (proponujemy ją wyrzucić – na pewno się zepsuła!). Swego czasu jedną z popularniejszych diet była dieta kopenhaska, która miała sprawić, że w szybkim czasie – w trochę mniej niż dwa tygodnie uda nam się zrzucić 8-10 kg (wszystko zależy od różnych, indywidualnych czynników, ciężko jest uogólnić). Czyli ponad 4 razy więcej niż standardowa, zdrowa, utrata kilogramów na diecie. Chcemy rozprawić się z tą dietą i pokazać wam czy to dobry pomysł, żeby się w nią pakować.

Sprawdź także: nowa dieta - peganizm

Czym jest dieta kopenhaska?

Dieta kopenhaska to bardzo rygorystyczna dieta, która wyklucza ze swojego jadłospisu tłuszcze i węglowodany. Jest niskokaloryczna i to właśnie to sprawia, że kilogramy lecą w dół jak szalone. Znacznie więcej gubi się ich podczas stosowania diety kopenhaskiej, niż przy wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych. Wiele kobiet twierdzi, że to doskonała opcja, kiedy chce się szybko przygotować do sezonu bikini. Niestety, to trochę błędne koło. Dlaczego? Ponieważ jeśli tylko zaczniemy wprowadzać inne elementy do naszej diety może rozpocząć się efekt jo-jo. I bardzo szybko „złapiemy” te kilogramy, które zgubiłyśmy z kilkoma dodatkowymi.

Jak wygląda dieta kopenhaska?

Są pewne rygorystyczne wymogi, które należy spełnić, żeby stosowanie 13-dniowej diety miało efekty. To główne założenia diety:

• dieta trwa 13 dni, a po tym czasie powoli wprowadzamy do jadłospisu inne elementy, których do tej pory unikaliśmy, przestawiając się na zdrowe żywienie ogólnie
• jemy posiłki jedynie w określonych porach tj: śniadanie 8:00-9:00; obiad do 14:00; kolacja do 18:00 – mamy więc trzy posiłki i nic więcej
• spożywamy 500-900 kcal w ciągu dnia
• pijemy dużo płynów – samej wody, ok. 2 litry dziennie
• można wspomagać się suplementami i przyspieszaczami spalania (o zgrozo!)
można pić kawę – ale tylko w sposób podany w jadłospisie

Jadłospis jest jasno opisany – można wymieniać sobie kolejność posiłków, ale NIE MOŻNA zmieniać posiłków względem dnia.

Sprawdź także: dieta ketogeniczna


Zalety diety

No cóż… Dużo się tutaj nie rozpiszemy, bowiem dieta może mieć zaledwie dwie zalety. I to mocno naciągane. Po pierwsze – jest łatwa w przygotowaniu, więc nie zabierze nam cennego czasu przy przygotowywaniu posiłków. Po drugie – faktycznie chudnie się szybko. Ale czy naprawdę wszystko to, o czym zaraz powiemy, jest tego warte?

Wady diety

I tu można pisać, i pisać. Zaczynając od najmniej groźnego efektu jojo, przechodząc do tego, że ma niewiele walorów odżywczych, a kończąc na tym, że może się poważnie odbić na naszym zdrowiu. Podaje się, że można mieć bóle i zawroty głowy, doprowadzić się do omdlenia, bólu żołądka i wielu, wielu innych dolegliwości. Dlatego absolutnie nie polecamy tej diety – NIKOMU. Nawet tym, którzy są w pełni zdrowi.

Polecamy za to zdrowie żywienie – racjonalne, przemyślane i zbilansowane. Tylko to może doprowadzić do tego, że w zdrowym tempie, własnym, zaczniecie zrzucać zbędne kilogramy. A do tego polecamy aktywność fizyczną – tutaj możecie sprawdzić jak i co możecie ćwiczyć.

Sprawdź także: dieta dr Dąbrowskiej


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO