Sposób na ocalenie pamiątek

Digipunkt - pierwsze w Polsce miejsce, w którym można zdigitalizować płyty, kasety i listy

Fotografia poglądowa

W Warszawie otwarto pierwszy Digipunkt, w którym bezpłatnie można przegrać do współczesnego formatu wszelkiego rodzaju analogowe formaty i nośniki, które były używane w XX w. W ten sposób będzie można zdigitalizować rodzinne i cenne pamiątki w postaci archiwalnych filmów, materiałów dźwiękowych, a także zdjęć, negatywów, dokumentów, książek i listów. Punkt taki powstał właśnie w Wawerskim Centrum Historii Murowanka w Warszawie. Otworzyła do Fundacja na rzecz Wielkich Historii, która zajmuje się szerzeniem edukacji historycznej.

Fundacja stara się poprzez swoje działania przyczynić do odkrywania na nowo przeszłości, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii w procesie digitalizacji. Jej celem jest udostępnienie ludziom cennych i ciekawych zbiorów oraz archiwów. W związku z tym organizuje liczne projekty edukacyjne.

Co można przegrać?

W Digipunkcie będzie można przesłuchać oraz przegrać do współczesnego formatu cyfrowego archiwalne nagrania filmowe: taśmy 8 mm, super 8 mm, VHS, DV, DCAM, DVD oraz dźwiękowe: płyty gramofonowe, taśmy magnetofonowe, CD. Będzie tam także możliwe zeskanowanie przezroczy, negatywów - w wielu formatach, zdjęć, listów, pamiętników, dokumentów, gazet, wycinków oraz książek. Dzięki inicjatywie Fundacji, wiele osób ocali cenne pamiątki od niszczycielskiego działania czasu i zapomnienia.

Digipunkt w Wawerskim Centrum Historii Murowanka przy ul. Płowieckiej 77 będzie otwarty w każdy czwartek w godz. 14.00-20.00.
Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO