Walka z dezinformacją?

Facebook będzie usuwał wpisy o rzekomej szkodliwości szczepionek

Fotografia poglądowa

Epidemia koronawirusa nie daje za wygraną i wciąż sprawia, że nie możemy korzystać w pełni ze wszystkich usług czy aktywności. Wciąż nie możemy zjeść w restauracji czy udać się do klubu. Tematyka wirusa zdominowała niemal wszystkie portale informacyjne i serwisy społecznościowe. Nic więc dziwnego, że pojawiło się także sporo dezinformacyjnych treści, z którymi zamierza walczyć Facebook. Spora część z nich dotyczy szczepień, które trwają nieustannie od końcówki zeszłego roku w wielu krajach. Temat szczepionek od lat jest kontrowersyjny – wiele osób uważa, że mogą one szkodzić oraz wywoływać autyzm. W związku z tym bardzo często w sieciach społecznościowych natrafić można na wpisy, które mają być potwierdzeniem tych teorii. Facebook zamierza tego rodzaju dezinformację usuwać bez ostrzeżenia. 

Facebook zauważa, że świat znalazł się w obliczu bezprecedensowego zagrożenia, którego podłożem jest COVID-19. Zamierza podjąć więc działania, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Usuwane mają być między innymi wpisy informujące o rzekomej szkodliwości szczepień. 

Co będzie usuwał Facebook?

Oczywiście w pierwszej kolejności będą usuwane treści zachęcające do rozprzestrzeniania wirusa, propagujące imprezy wbrew zaleceniom sanitarnym czy wpisy stwierdzające, że COVID-19 jest zależny od rasy, wyznania czy pochodzenia. Facebook zamierza także walczyć z dezinformacją dotyczącą szczepień. Usuwane bez ostrzeżenia mają być między innymi treści dotyczące:

• nieskuteczności szczepionek w walce z COVID-19
• rzekomej niskiej szkodliwości samej choroby w porównaniu do szczepionki
• nformacje dotyczące niebezpieczeństwa szczepionek, ich toksyczności czy tego, że wywoływać mogą one autyzm.  

Facebook tłumaczy swoje działania w aktualizacji zasad dotyczących walki z COVID. We wpisie możemy znaleźć także szczegółowe informacje dotyczące moderowania treści związanych z epidemią, szczepieniami i diagnostyką. Jak oceniacie zmiany wprowadzone przez portal?

Sprawdź także aplikację Ministerstwa Zdrowia - Zaszczepeieni

Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO