Segregacja = oszczędność

Segregowanie śmieci w 2020 roku. Jak segregować odpady? Praktyczny poradnik

Pisaliśmy już o tym, że za niesegregowanie śmieci można zapłacić od dwóch do czterech razy więcej niż dotychczas. W dodatku – obowiązywać będzie odpowiedzialność zbiorowa. O co dokładnie chodzi? Można więcej przeczytać tutaj. Dlatego tak ważne jest poznanie tego, jak powinno się segregować śmieci, aby uniknąć za nie dopłat. W skali roku mogą to być naprawdę spore kwoty, za które można byłoby wyjechać na weekend za miasto.

Zdjęcie poglądowe

Segregowanie śmieci bardzo szybko wchodzi w krew i tylko na początku trzeba posługiwać się jakąś ściągawką – później robimy to intuicyjnie. Ale najpierw, jak wszystkiego w życiu, trzeba się tego po prostu nauczyć.

Jak segregować śmieci?

Jest ustalony jeden, wspólny system segregacji odpadów: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, zmieszane i bio. Nie wszyscy jednak wiedzą gdzie wrzucić opakowanie po przyprawach, puszkę po groszku czy ubrudzoną folię. Dlatego chcemy wam to jak najlepiej rozjaśnić:

1. NIEBIESKI: PAPIER

To jest miejsce na wrzucenie papieru i tektury, a także gazet, czasopism i ulotek. Tutaj trafią także zeszyty i papiery biurowe. W skrócie – wszystko, co wytworzone z papieru i nie jest zanieczyszczone. Absolutnie nie znajdzie się tutaj miejsce na zużyte ręczniki papierowe i chusteczki, papier lakierowany, coś co jest powleczone folią czy kartony po mleku i przyprawach. Te rzeczy znajdą swoje miejsce w odpadach zmieszanych.

2. ZIELONY: SZKŁO

To jest miejsce na szkło, do którego z powodzeniem można wrzucić wszystkie szklane opakowania po żywności, sokach czy kosmetykach. Na pewno jednak nie znajdzie się tutaj miejsce na ceramiczne wyroby, znicze z zawartością wosku, szkło okularowe, żarówki czy lustra i szyby. Do pojemników na szkło wrzucamy tylko całe opakowania – nie mogą być to potłuczone pozostałości.
W niektórych gminach jest jeszcze podział na szkło kolorowe i bezbarwne. Zazwyczaj na pojemnikach jest to wtedy napisane – które szkło, do jakiego pojemnika.

3. ŻÓŁTE: PLASTIK

To miejsce do którego wrzucamy prawie wszystko to, co plastikowe. Najlepiej zgniecione, aby zaoszczędzić miejsce. Tutaj trafiają plastikowe butelki, kapsle, kartony po mlekach i sokach, worki foliowe, opakowania po środkach czystości, opakowania po kosmetykach i tak dalej. Generalnie większość tego, co z plastiku. Na pewno jednak nie wrzuca się tutaj plastikowych zabawek, zużytego sprzętu elektronicznego czy opakowań po lekach. Nie ma tutaj również miejsca na opakowani po farbach, lakierach czy olejach.


4. BRĄZOWE: BIO

Czyli odpadki warzywne i owocowe, resztki jedzenia, gałęzie i liście, trawa czy kwiaty. Można również dorzucić trociny czy korę drzew. I to w zasadzie wszystko. Wiele osób popełnia błąd, jeśli chodzi o zapełnienie tego śmietnika, ponieważ dorzuca tam m.in. ziemię. A nie powinno jej tak być. Tak samo, jak nie można dorzucać tam popiołu, kamieni, drewna impregnowanego, oleju jadalnego, kości i odchodów zwierząt czy płyt wiórowych.

5. CZARNE: ZMIESZANE

Czyli wszystko to, co nie mogło być wrzucone do poprzednich pojemników. Oczywiście z wyłączeniem produktów szkodliwych / niebezpiecznych tj. opakowań po lekach, baterii i akumulatorów, sprzętu RTV i AGD, mebli i gabarytów, odpadów budowlanych i zużytych opon. Wszystko inne jak najbardziej wskazane.

Jeśli zastosujecie się do tego – nikt nie zarzuci wam, że nie segregujecie śmieci. No i rachunki będą mniejsze. Bingo!

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO