Najczęściej nadawane imiona żeńskie w 2018 roku

W ubiegłym roku w Polsce urodziło się ponad 380 tysięcy dzieci. Możemy wysnuć wnioski, że była to chwilowa tendencja, która spowodowana była 500+. Mimo wszystko co roku pojawiają się pewne trendy co do imion dzieci i tak jedne robią się bardziej popularne, inne mniej. Zauważyć można, że do łask wracają imiona, które nadawało się kilkanaście lat temu. Pojawia się „boom” na imiona staromodne. Co roku można sprawdzić, jakie imiona stały się popularne. Spodziewaliśmy się, że na liście znajdziemy jakieś wymyślne imiona, tymczasem wszystko wygląda „po staremu”.  Poniżej przedstawimy więc najpopularniejsze żeńskie imiona, którymi chrzczono dzieci.


1. Zuzanna

Jest to od lat jedno z najpopularniejszych imion w Polsce, które nieustannie rotuje w zestawieniu. W 2018 roku nazwano tym imieniem 4207 dziewczynek. Imię Zuzanna pochodzi z hebrajskiego imienia Szoszannah, a to z kolei wywodzi się z hebrajskiego słowa shoshano czyli lilia. W Polsce funkcjonuje już od czasów XIII wieku.

2. Julia

Imię, które również często przewija się w zestawieniu, ale w 2018 roku miało okazję uplasować się na drugim miejscu ze względu na to, że nazwano tak 4118 dzieci. Julia to imię pochodzenia rzymskiego, silnie związane z Juliuszem Cezarem. Jako żeńska forma oznacza promienistą, młodą. Funkcjonuje w Polsce od około XVIII wieku.

zdj1

3. Zofia

Znalazło się na trzecim miejscu i absolutnie nas to nie dziwi – jak mówiliśmy, „stare” imiona wracają do łask. Zofia pochodzi z języka greckiego, od słowa sophia, co oznacza „mądrość”. Pierwszy raz w Polsce zostało użyte w XVII wieku. W 2018 roku użyto go 3874 razy.


4. Maja

Jest to imię, które nie ma do końca wyjaśnionego pochodzenia. Możliwe, że wywodzi się ono od hebrajskiego słowa mariam (napawać radością) lub egipskiego meri-jam (ukochana przez Boga). Ponadto może wywodzić się z od imienia greckiej nimfy Mai lub od rzymskiej bogini przyrody. Imię to nadano 3820 dziewczynkom w Polsce w roku 2018.

5. Hanna

To imię pochodzi w zasadzie od imienia Anna, a to z kolei od hebrajskiego słowa Chana czyli „wdzięk, łaska”. To piękne i wdzięczne imię nadano 3769 dziewczynkom w roku 2018.

Na pozostałych miejscach znalazły się:

6. Lena – 3696
7. Alicja – 2794
8. Maria – 2602
9. Amelia – 2594
10. Oliwia – 2471

Jak widać – są w zestawieniu niektóre nowsze imiona, ale nie takie jak np. Dżesika, o których niekiedy głośno w Internecie. Widocznie wiele osób woli sięgać po imiona popularne w Polsce na przestrzeni lat.

Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO