Najmniejsze miasto i największa wieś w Polsce

Polska potrafi zaskakiwać i nie mówimy tutaj wyłącznie o rekordach matki natury w naszym pięknym kraju. Na uwagę zasługują także miejscowości i miasta, które często potrafią naprawdę zadziwić – populacją, położeniem, zabytkami czy innymi nietypowymi cechami. Podobnie jest w przypadku najmniejszego miasta i największej wsi w naszej ojczyźnie. Oto one:

Opatowiec – najmniejsze miasto

Opatowiec odzyskał prawa miejskie 1 stycznia 2019 roku. Tym samym stal się najmniejszym miastem w naszym kraju i „wyprzedził” pod tym względem Wiślicę (500 mieszkańców). W Opatowcu według najnowszych danych mieszka zaledwie 329 osób. Gdzie znajduje się najmniejsze miasto w Polsce? Aby je odwiedzić musimy się udać do województwa świętokrzyskiego i powiatu kazimierskiego. To właśnie tam znajduje się gmina Opatowiec, której siedziba znajduje się w oficjalnie najmniejszym mieście w naszym kraju.

Kozy – największa wieś

W opozycji do Opatowca stoi największa polska miejscowość, która nie ma praw miejskich. Kozy położone są w województwie śląskim i powiecie bielskim. Położona na obszarze 26,9 km² wieś jest domem dla ponad 12 tysięcy mieszkańców (najnowsze statystyki podają liczbę 12 744 mieszkańców). Skąd tak niesamowita rozbieżność? Ciężko jednoznacznie stwierdzić – z pewnością jednak oba niesamowite rekordy dodają nieco uroku ich posiadaczom.

Sprawdź również – Który film otrzymał najwięcej Oscarów?
Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO