Ludowe sposoby na zapewnienie szczęścia bliskim

Przesądy wigilijne – zobacz, o co należy zadbać 24 grudnia, aby kolejny rok był udany

Fotografia poglądowa

Wigilia jest szczególnym dniem w roku, w którym zbieramy się wraz z całą rodziną, aby wspólnie spożyć posiłek i obdarować się prezentami. Od wieków wierzy się, że odpowiedni przebieg i aranżacja Wigilii mogą mieć wpływ na cały kolejny rok. Przedstawiamy wam listę wigilijnych przesądów, których przestrzeganie, zgodnie z dawnymi wierzeniami, może zapewnić szczęście oraz dobrobyt:


Dostatek

Jeśli chcecie zapewnić rodzinie dobrobyt ważne jest, aby nie żałować ozdób na choince. Powinna być możliwie najpiękniej przystrojona i błyszcząca, co ma świadczyć o tym, że domownicy włożyli w jej ozdabianie całe swoje serce. Na drzewku nie powinno zabraknąć także pierniczków, suszonych jabłek, pomarańczy i zawiniętych w kolorowe papierki orzechy. Wierzy się również, że w tym dniu najbardziej sprzyja wybór ozdób w barwach złota i czerwieni. Jeśli komuś bardzo zależy na szybkim wzbogaceniu się w nadchodzącym roku, powinien również wziąć ze skóry wigilijnego karpia jedną łuskę i schować ją do portfela.

Szczęście

Jeśli nie chcecie, aby na wasz dom spadło nieszczęście, nie pozwólcie kobiecie jako pierwszej z gości przekroczyć progu domu. Nie zapraszajcie też nieparzystej liczby gości, a jeśli tak się stanie – dla otrzymania liczby parzystej zaproście osobę potrzebującą lub samotną, np. staruszkę mieszkającą naprzeciwko. Bardzo ważne jest również, aby w czasie Wigilii nie wprowadzać złego nastroju. W tym radosnym dniu powinno się dużo uśmiechać i być życzliwym dla innych.

Zdrowie

Niektóre przesądy głoszą, że aby zapewnić sobie dobre zdrowie w nadchodzącym roku, w wigilijny poranek należy opłukać twarz zimną wodą, po czym natrzeć zęby czosnkiem. Dla tych, którym nie odpowiada jednak praktykowanie tego starego i niezbyt przyjemnego zwyczaju, pozostaje inny przesąd, radzący po prostu bardzo dbać o siebie przed Wigilią. Skrupulatne dbanie o swoje ciało, dietę i samopoczucie ma ustrzec przed popadnięciem w chorobę przez kolejne dwanaście miesięcy.


Miłość

Szukające męża panny nie mogą w ferworze przygotowań do Wigilii zapomnieć o tym, żeby nie zamiatać podłogi w kierunku drzwi. Taki nieprzemyślany kierunek ruchu miotły odgoni każdego adoratora. W tym dniu młode dziewczęta mogą również wywróżyć sobie powodzenie w miłości, np. poprzez liczenie pestek ze zjedzonych jabłek – ich parzysta liczba wróży rychłe zamążpójście. Osoby niepewne tej wróżby mogą spróbować też bardziej widowiskowej metody:  napełnioną kutią łyżkę należy wyrzucić pod sam sufit. Jeśli kutia się do niego przykleiła to znak, że panna niebawem pozna przyszłego kandydata na męża.
Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO