Dynia gigant

Rekord na najcięższą dynię w Polsce pobity!

13 października 2019 r. na XVI Dolnośląskim Festiwalu Dyni został pobity rekord na najcięższą dynię w Polsce. Dokonał tego Grzegorz Zołotucha, który wyhodował dynię o wadze równej aż 870 kg. Nad wnikliwymi i precyzyjnymi pomiarami czuwali specjaliści z urzędu wag i miar. Właściciel dyni, w ramach uznania za jej zasługi, nadał jej pieszczotliwe imię „Gosia”. Jednak pomimo swojej niewątpliwie imponującej postury, jeszcze daleko jej do pobicia rekordu Guinessa, który należy do ważącej 1190,5 kg i wyhodowanej w Belgii dyni.

@pik.wroclaw.pl

Poprzedniczka nowej polskiej rekordzistki należała do Dominika Kędziaka i ważyła skromne 839,6 kg.

Roślina o wielu zastosowaniach

Poza biciem rekordów, dynie nadają się do wielu innych rzeczy. Przede wszystkim można z nich ugotować pyszne, robione zarówno na słodko, jak i na słono potrawy. Z dyni można zrobić kremowe zupy, ciasta, a także zwyczajnie pokrojoną w kostkę można piec w piekarniku na różne sposoby. Dynia jest bogatym źródłem substancji odżywczych.

Z dyni można również robić różne ozdoby, czego najlepszym przykładem są znane wszystkim lampiony, robione zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych na Halloween.Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO