Szybki poradnik

Spis Powszechny 2021 – jak się spisać i do kiedy można to zrobić?

Niedawno ruszył spis powszechny, który jest obowiązkowy dla wszystkich. Jego podstawowym zadaniem jest sprawdzenie ilu nas jest, jak żyjemy, kim jesteśmy i czym zajmujemy się w codziennym życiu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że niektóre pytania mogą budzić pewne kontrowersje – pamiętać należy jednak, że na większość z nich możemy nie udzielać jednoznacznej odpowiedzi. Po co zbierane są tego typu informacje? Spis wykorzystywany jest później chociażby przez ministerstwa czy przedsiębiorców, którzy na ich podstawie mogą określać biznesplany czy długofalowe strategie rozwoju. Udział w spisie jest obowiązkowy – za nie wzięcie w nim udziału grozić może nawet kara finansowa. Konsekwencje można ponieść także w przypadku podania nieprawdziwych informacji. 

Fotografia poglądowa

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 ruszył 1 kwietnia i od tamtej pory można się spisać. Czasu jest jeszcze sporo – przedsięwzięcie potrwa bowiem do 30 września 2021 roku. 

Spisz się przez internet!

Pamiętać należy, że tym razem rachmistrzowie nie zapukają do naszych drzwi – spisać należy się samodzielnie. Najprościej zrobimy to za pomocą internetu. Zrobić możemy to pod adresem nsp2021.spis.gov.pl. - zalogować się tam należy za pomocą bankowości elektronicznej, profilu zaufanego lub PESELU (w tym przypadku zostaniemy poproszeni o odpowiedź na pytania weryfikacyjne). Odpowiedź na wszystkie pytania może nam zająć nawet kilkadziesiąt minut – warto pamiętać jednak, że na ukończenie spisu mamy 14 dni od momentu pierwszego logowania. Co z osobami, które nie mają dostępu do internetu? Specjalnie dla nich uruchomiona została infolinia, za pośrednictwem której można dokonać spisu. Zadzwonić należy wówczas pod numer 22 279 99 99. Wszystkie pozostałe informacje znaleźć można na stornach rządowych. Poniżej znajdziecie natomiast materiał wideo, który promuje przedsięwzięcie. 

Sprawdź również - czy twoje dane wyciekły z Facebooka? DOwiedz się także, jaki telefon z 2020 warto kupić?


Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO