Wychowanie na luzie

Obecnie pojawia się coraz więcej insta-mamusiek, facebookowych "madek" - zewsząd płyną też dobre rady „jak odpowiednio wychować dziecko”. Część z nich to kompletne głupoty, którymi nie należy się sugerować, ani przejmować i jeśli robisz inaczej – to nie oznacza, że krzywdzisz swoje dziecko. To znaczy, że intuicja podpowiada ci, co powinnaś zrobić, żeby wychować kogoś mądrego, wrażliwego i jednocześnie by to wychowanie było jak najlepsze. Wszak każda mama NAJLEPIEJ wie, co dla jej dziecka jest dobre. Jeśli nie będzie miała pewności – wtedy poprosi o te złote rady. Poniżej przedstawimy mity i fakty w wychowywaniu dzieci, a także co możemy zrobić, żeby wychowanie malucha było prostsze. NIE WSKAZUJEMY JEDNAK JEDNEJ, DOBREJ DROGI bo takiej NIE MA. Każdy indywidualnie decyduje w jaki sposób będzie wychowywał dziecko i cóż… Nikomu nic do tego. ;)

Kiedy ktoś Ci mówi, że nie powinnaś dziecku odmawiać bo to źle na niego wpływa…

…to gada kompletne głupoty! Dziecko wejdzie ci na głowę przy pierwszej, lepszej okazji bo wie, że nie powiesz mu „nie”. Bezstresowe wychowanie nie polega na tym, że na wszystko się godzisz i dajesz 100% dowolności swojemu dziecku – polega na określeniu pewnych zasad, których trzeba przestrzegać, ale również na pozwolenie maluchowi odkrywać świat po swojemu i popełnianie błędów, na których sam się nauczy. To połączenie samodzielności z przestrzeganiem zasad. I to jest bardzo ważne!

zdj1

Kompletnie zapominasz o sobie, fiksując się na dziecku

A jeśli nie zadbasz o siebie, to nici z dobrej opieki nad swoim potomkiem. Nie bez powodu mówi się, że jeśli chce się komuś pomóc – najpierw trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlatego pamiętaj, że aby twój maluch mógł być bezpieczny i szczęśliwy – najpierw to ty powinnaś się tak czuć. W innym przypadku bardzo go skrzywdzisz.


I zapominasz też o całym świecie bo jest dziecko

Zaniedbujesz przyjaciół, rodzinę bo ciągle jesteś z dzieckiem, dla dziecka, obok dziecka. Chuchasz i dmuchasz (swoją drogą – zagłaszczesz go na śmierć i pozbawisz możliwości samodzielnego rozwoju). A najgorsze, że zaniedbujesz swojego męża/partnera/narzeczonego, który również brał udział w procesie "tworzenia" nowego człowieka. Nie pamiętacie już jak smakuje wspólny seks? Kiedy ostatni raz byliście gdzieś tylko we dwoje? Takie napięcie w związku niedobrze wpłynie na malucha, dlatego czasami musicie gdzieś się razem wyrwać.

Nie chwal dziecka bo wychowasz zarozumiałego małego człowieka

To kompletna bzdura. Dziecko potrzebuje być chwalone, żeby wzmacniać jego poczucie własnej wartości i pewność siebie. Oczywiście – nie przesadzajmy, czasami może się zdarzyć tak, że trzeba będzie dziecko upomnieć, ale to wszystko dla jego dobra. Jeśli jednak twoje dziecko nauczyło się czegoś nowego, albo narysowało dla ciebie laurkę – pochwal go i wzmagaj w nim to, co dobre.

Takich przykładów „złotych rad” i porad „jak wychować dziecko” jest pełno – każdy sili się na jakieś cudowne ciekawostki z zakresu wychowania malucha. Pamiętajmy jednak, że matka czuje najlepiej co powinna zrobić i jak zająć się dzieckiem. Musi sama nauczyć się na błędach, a jeśli będzie taka potrzeba – na pewno poprosi kogoś o pomoc. Nie wpychajmy więc nikomu swoich przemyśleń i złotych rad, jeśli tego nie potrzebuje.

Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO