Do weryfikacji zaszczepionych

Zaszczepieni – aplikacja Ministerstwa Zdrowia

Fotografia poglądowa

Rok 2020 z całą pewnością nie należał do najbardziej udanych w historii ludzkości. Epidemia koronawirusa zatrzymała cały świat i spowodowała śmierć milionów ludzi na całym świecie. Dopiero pod koniec roku zaczęto dystrybuować szczepionkę, która ma pomóc nam w powrocie do normalności – nadal jednak borykać się musimy z obostrzeniami i reżimem sanitarnym. Także w Polsce coraz więcej osób jest zaszczepionych i od niedawna można to zweryfikować. Możliwe jest to za sprawą aplikacji Zaszczepieni, za którą odpowiedzialne są Ministerstwo Zdrowia i Centrum e-Zdrowia. Jak działa aplikacja i jakie funkcje oferuje swoim użytkownikom? 

Na samym początku warto zaznaczyć, że aplikacja jest zupełnie darmowa i zainstalować ją można za pośrednictwem Google Play czy App Store. 

Zaszczepieni – funkcje i możliwości

Każda zaszczepiona przeciw COVID-19 osoba może otrzymać potwierdzenie o przeprowadzonym zabiegu w postaci kodu QR, który znaleźć można chociażby na Internetowym Koncie Pacjenta czy w aplikacji mObywatel – druk z kodem otrzymać można także od lekarza POZ. Aplikacja Zaszczepieni pozwala na zeskanowanie i szybka weryfikację szczepienia na podstawie wyżej wspomnianego kodu. Aplikacja pozwala też na szybką weryfikację tożsamości poprzez imiona, pierwszą literę nazwiska oraz dzień i miesiąc urodzin (właściciel skanowanego kodu wyraża równocześnie zgodę na  przetwarzanie danych osobowych zawartych w tym kodzie). Aplikacja na razie nie spotkała się z ciepłym przyjęciem ze strony internautów, którzy uważają ją za bezużyteczną – świadczą o tym chociażby komentarze na stronie Google Play. A wy zamierzacie korzystać z takiego rozwiązania?

Sprawdź również aplikacje mObywatel i Mój BIK.

Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO